Tipik bir yeni girişime yatırım haberiyle daha karşı karşıyayız. 600 bin Euro’luk tutar düşük gelebilir, ama yatırımı alan Bitcliq’in sosyal etkisi kesinlikle daha fazla.

Blockchain temelli çözümler sunan şirketlere yatırımlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Bunun son örneklerinden biri Portekiz merkezli Bitcliq oldu. Şirketin aldığı 600 bin Euro değerindeki yatırım, benzer yatırım haberlerine oranla düşükmüş gibi gelebilir. Ancak Bitcliq’in odaklandığı alan ve sunduğu çözümün sosyal yaşama etkisi asıl dikkat çekici konu.

Bitcliq, balık ticaretinde, balıkçılık filolarını alıcılarla birbirine bağlayan, aynı zamanda balıkçılar ve restoran sahipleri arasında güvenilirlik ve şeffaflık sağlayan bir çözüm sunuyor. EU Startups’ın haberine göre şirketin yaptığı bu iş, balıkların yakalandıkları anda restoran sahipleri tarafından alınmasını sağlayan Blockchain tabanlı bir çözüm.

Bitcliq, son üç yılda Caldas da Rainha’da bulunan Afrika, Asya ve Avrupa’daki balıkçılık filoları ile sayısız bulut tabanlı uygulamaya imza atmış ve verimlilik projeleri geliştirmiş bir şirket olarak tanımlanıyor. Şirketin bu neredeyse tüm dünyadan balıkçılık filolarıyla olan iletişimi, yeni alınan yatırımla birlikte sundukları “dijital balık pazarının” küresel ölçekte kullanımı için kullanılacak. Şirketin sunduğu çözümde sisteme dahil olan balıkçılık filoları lojistik ortaklara ve alıcı restoran ve şirketlere doğrudan bağlanabiliyor. Balıklar yakalandığı an akıllı telefonlar yoluyla sisteme girilerek siparişler alınabiliyor.

Bitcliq’in uygulaması aynı zamanda kısmen de olsa devlet destekli bir çalışma. Şirketin merkezinin bulunduğu Portekiz’de başlayan pilot çalışma, ülkede satılan tüm balıklar için çalışan kamuya ait toptancı ve kalite güvence kurumu Docapesca ile işbirliği içinde yürütülüyor.

Bitcliq’in kurucusu ve CEO’su Pedro Manuel, Avrupa’da balıkların satın alınma şeklinin son 30 yıldır fazla değişmediğine dikkat çekerek yürüttükleri çalışmayı hızlı bir şekilde önce tüm ülkeye, ardından Avrupa’daki büyük balıkçı limanlarına yaygınlaştırmak istediklerini ifade ediyor.

Haberde bahsedilmemekle birlikte Bitcliq’in sunduğu çözümün balık nüfusunu korumaya da olumlu yansıyacağını söylemek mümkün. Tutulan ve gemiye alınan tüm balıkların bilgilerinin dijital ortamda güvenilir bir şekilde saklanması, özellikle yasal sınırların altındaki boyutlara sahip balıkların tutulmasını önlemeye yardımcı olabilir.