ABD’nin Colorado eyaletinin başkenti olan Denver, gelecek belediye seçimlerinde blockchain teknolojisinden yararlanmak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde şehir yönetimi, denizaşırı seçmen ve aktif askeri görevdekilerin oy kullanabilmesi için blockchain tabanlı oylama uygulaması Voatz ile bir pilot program başlatacaklarını duyurdu.

Voatz’ın bu teknolojisi daha önce yine aktif görevde olan askeri personel için 2018 genel seçimlerinde West Virginia’da kullanılmıştı. Overstock destekli girişim, lansmanından bu yana bugüne kadarki en büyük seçiminde 15.000’den fazla oy alarak 30’dan fazla başarılı pilot düzenledi.

Denver şehir yönetiminden Jocelyn Bucaro, bu pilot programının bir parçası omanın hedefleri ile mükemmel bir uyum sağladığını söylüyor. Bucaro, bu teknolojinin, oylama sürecini sadece aktif görevdeki askeri personel ya da denizaşırı seçmenler için değil, herkes için kolaylaştıracağını ve güvenli hale getireceğini vurguluyor.

Seçmenlerin pilot programana katılabilmeleri için şartları karşılıyor olması ve oylama başvurusunda bulunarak Voatz uygulaması üzerinden kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirmeleri gerekiyor. Başvuru kabul edildiği takdirde seçmenler Denver’ın seçim günü uygulama üzerinden oylarını kullanabilecekler.

Uygulama üzerinden kullanılacak oyların rahatlığının yanı sıra blockchain teknolojisinin sağladığı güven ve şeffaflık da bu süreci oldukça cazip hale getiriyor. Bu pilot uygulamaların başarılı geçmesi durumunda çok daha büyük seçimler için blockchain tabanlı uygulamalar kullanabiliriz.