McDonald’s, Nestlé ve Virgin Media gibi markalar dijital reklamcılıkta güven ve şeffaflığı artırmak amacıyla Joint Industry Committee for Web Standards’ın (Jicwebs) öncülük ettiği pilot programa dahil oldu.

TheDrum’ın haberine göre Jicwebs, işletmelerin bu yılın başlarında pilot projeye katılmaları yönünde bir çağrı yaptı ve blockchain’in ya da dağıtık defter teknolojisinin (DLT) dijital reklam alımlarının verimliliğini ve şeffaflığını artırmaya nasıl yardımcı olacağını değerlendireceğini söyledi.

Jicwebs, ilk test turuyla “reklam harcamaları etrafında uçtan uca tedarik zinciri şeffaflığı ve netliği” sağlayan blockchain çözümlerinin etkisinin ölçüleceğini söylüyor. McDonald’s, Nestlé ve Virgin Media da bu tura katılacak markalar arasında yer alıyor. Araştırmanın ilerleyen aşamalarında ise “tedarik zincirini optimize etmek ve katılan herkes için operasyonel verimilik kazanımına” odaklanılacak.

McDonald’s Medya ve Bütçe Müdürü Kat Howcroft konuyla ilgili olarak: “Bu teknoloji bize, dijital tedarik zincirine yaptığımız yatırımın gerçekten şeffaf bir resmini görme fırsatı sunuyor. Bunun, yatırım getirimiz ve verimliliğindeki olası etkilerini anlamaya istekliyiz.” ifadelerini kullandı.

Nestlé, McDonald’s ve Virgin Media, araştırmaya kendi medya ajansları Zenith, OMD UK ve Manning Gottlieb OMD aracılığıyla katılacak. Londra merkezli blockchain platformu Fiducia da bu programın destekçileri arasında olacak.