Gizlilik odaklı web tarayıcı girişimi Brave ile iş birliği kuran Dow Jones Media Group, Blockchain üzerinde çalışan bir içerik yayımlama sistemini test ettiklerini açıkladı.

Hafta ortasında yapılan duyuruya göre, Dow Jones Media grup şirketleri Barron’s ve MarketWatch bu proje kapsamında Brave’in Blockchain tabanlı dijital pazarlama platformu üzerinde birer “onaylı yayıncı” haline gelecek. İŞ birliği kapsamında ayrıca 2 milyona yakın Brave kullanıcısı arasından seçilen bir grup, Barron’s ve MarketWatch tarafından sağlanan ücretli içeriklere erişim elde edecek.

Brave tarafından 2015 yılından hizmete sunulan tarayıcı, reklamları ve takip sistemlerini önleyerek, kullanıcılara BAT adlı kripto para üzerinden seçtikleri yayıncılara bağışta bulunma imkanı sunuyor. Blockchain girişimi, geçtiğimiz yıl gerçekleşen ICO sürecinde 35 milyon dolar toplamıştı. Geliştirdikleri yeni modelin, gizlilikten ödün vermeksizin kullanıcı ve yayıncıları bir araya getirdiğini dile getiren Brave CEO’su Brendan Eich, “Kullanıcılarımıza Barron’s ve MarketWatch tarafından yayımlanan ücretli bültenleri sunacak olmaktan dolayı mutluyuz.” diye konuştu.

Brave’in bir diğer hedefi ise, Blockchain tabanlı dijital reklam platformunu tarayıcıya entegre ederek, kullanıcıların ilgisini ölçümleyip yayıncılara buna göre ödeme yapmaktı. Bu entegrasyon için henüz bir tarih verilmedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Barron’s Kıdemli Başkan Yardımcısı Daniel Bernard ise küresel dijital yayıncılar olarak yeni ve gelişmekte olan teknolojileri takip etmenin, daha kaliteli bir müşteri deneyimi meydana getirmek için kritik önem taşıdığını kaydetti. Dow Jones Media’nın yanı sıra The Washington Post, The Guardian ve Vice gibi büyük yayıncılar da BAT ile ödeme almaya başlamış bulunuyor.