Yeni tahvillerini Blockchain üzerinde sunmaya hazırlanan Dünya Bankası, konuyla ilgili olarak Avustralya’nın en büyük bankalarından Commonwealth Bank of Australia’yı yetkilendirdi.

Finans sektöründe yoğun bir kullanıma sahne olmaya başlayan Blockchain teknolojisi bu kez Dünya Bankası’nın gündeminde. Özellikle büyük çaplı altyapı yatırımlarında ismi sıklıkla geçen kurum, türünün ilk örneği bir uygulamaya imza atmaya hazırlanıyor.

Yeni tahvillerini Blockchain platformu üzerinden sunacak olan kurum, konuyla ilgili olarak Avustralya’nın uluslararası bankalarından Commonwealth Bank of Australia’yı (CBA) yetkilendirdiğini duyurdu.

Yapılan resmi açıklamada, Blockchain’in çok sayıdaki sermaye piyasası aracılarını ve bu aracılar arasındaki süreçleri düzene sokma potansiyeline sahip olduğu belirtilirken bu durumun sermaye artırımı ve alım satım amaçlı menkul kıymetlere dair süreçleri basitleştirmeye yardımcı olacağı kaydedildi. Bununla birlikte bu teknolojinin kullanımının operasyonel verimliliği artırmak ve yasal gözetimi geliştirmeye yardımcı olacağına da dikkat çekildi.

Sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yıllık 50 – 60 milyar dolarlık bir tahvili bulunan Dünya Bankası’nın Mali İşler Yöneticisi Arunma Oteh, 1947 yılından ilk tahvil işlemini gerçekleştirdiklerini belirtirken, o günden bu yana inovasyon ve yatırımcı memnuniyetini sağlamak ve kalkınmaya destek olmak için sermaye piyasalarından yararlandıklarını ifade etti.

CBA ile çalışmaları sonrasında ilk Blockchain tabanlı tahvil ihracını gerçekleştirmeye hazır olduklarını gördüklerini belirten Oteh, CBA’in taahhütleri ve projedeki bir diğer partner olan Microsoft’un deneyiminin bu tarihi dönüm noktasına gitmede yardımcı olduklarını kaydetti. Oteh ayrıca, bu yöntemin daha fazla verimlilik, şeffaflık ve daha tutarlı ihraç süreçleri için örnek olacağını da sözlerine ekledi.