Dünyanın en büyük beşinci bankası olarak gösterilen Japonya merkezli Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) yayınladığı basın bülteninde blockchain tabanlı bir ödeme sistemi geliştireceklerini açıkladı.

MUFG bu projesini ABD merkezli içerik dağıtım ağı olan Akamai ile ortak gerçekleştirecek. Yeni ödeme ağının 2020’nin ilk yarısında kullanılabilir olması bekleniyor.

Küresel Açık Ağ olarak adlandırılan platformun Japon bankasının rekabetin giderek kızıştığı blockchain ödeme pazarında yer edinmesine yardımcı olması bekleniyor. Aslında MUFG ve Akamai Küresel Açık Ağ projesine yönelik iş birliklerini ilk olarak geçtiğimiz yıl duyurmuşlardı ve projeye dair bir taslak hazırlanmıştı. Ancak bu sefer projenin 2020’de kullanıcılarla buluşacağı vurgulanıyor.

Yayınlanan basın bülteninde projeye dair şöyle bir ifade yer alıyor:

Yeni ödeme ağı, bir iletişim ağı olarak kullanılabilecek bir ara yüz ile donatılmış ve blockchain üzerinden değerin aktarılması ve yönetimi için işlevler içeren çeşitli bir ödeme hizmeti olacaktır.

MUFG geçtiğimiz aylarda birçok blockchain tabanlı proje için çalışmalar gerçekleştirdi. Yeni blockchain ödeme ağı da bu projelerin en büyüğü olarak dikkat çekiyor.