Mirny, Sakha Republic, Russia, November 14, 2013.

Dünyanın en büyük elmas madenciliği şirketlerinden biri olan Rusya merkezli Alrosa, De Beers Group tarafından geliştirilen Blockchain tabanlı uçtan uca elmas izleme platformu Tracr’a katıldığını açıkladı.

Elmas üretimi ve ticaretine yönelik kimi uygulamalar zaman zaman dozajı yüksek eleştirilere maruz kalıyor. “Kanlı elmas” olarak adlandırılan ve elmas üretiminde çalışanlara yönelik koşulları eleştiren bu yaklaşım, aynı isimle bir sinema filmi çevrilmesine de neden olmuştu.

Gelen eleştirilere yanıt vermek isteyen üreticilerin yardımına koşan teknolojilerden biri ise Blockchain oldu. Elmas ticaretinin tanınmış global şirketlerinden De Beers Group tarafından geliştirilen Blockchain tabanlı uçtan uca elmas izleme çözümü Tracr platformuna son olarak Alrosa katıldı.

Dünyanın en büyük elmas üreticilerinden biri olan Alrosa Rusya merkezli bir şirket ve yaklaşık 40 bin çalışanı bulunuyor. Bu ölçekteki bir firmanın dahil olmasıyla etkisini artıran Tracr ağı ise mücevher endüstrisinin daha şeffaf, güvenli, izlenebilir, gizliliği koruyan ve tedarik zincirindeki problemleri gideren bir platform olma niteliği taşıyor.

Tracr platformuna dahil olan her şirket tarafından üretilen elmaslar, çıkarıldığı andan itibaren benzersiz bir kodla platformda tanımlanıyor. Bu kod, taşın ağırlığı, rengi ve netliğiyle ilgili bilgileri içeriyor ve daha sonra tüm Tracr katılımcılarının erişebileceği Blockchain tabanlı bir sistemde toplanıyor.