İspanya’nın önemli sahil kentlerinden Valencia, Blockchain’i şehir limanındaki süreçlerin iyileştirilmesi için kullanmaya hazırlanıyor.

Blockchain’in tedarik zinciri yönetiminde aktif olarak kullanılmaya başlanması, tedarik zincirinde önemli yer tutan liman ve havalimanı gibi yerlerin işletmecilerini de etkiliyor. Kısa süre önce İngiltere’nin Brisbane limanı da Blockchain’den faydalanacağını açıklamıştı. Bu gelişmenin üzerinden çok geçmeden bir liman ve Blockchain birlikteliği haberi de İspanya’dan geldi. Ülkenin önemli liman kentlerinden Valencia, Blockchain teknolojisine dayanan bir akıllı liman planladığını duyurdu.

Valencia Limanı Yeni Teknolojiler Başkanı Jose Garcia de la Guia, konuyla ilgili olarak, Blockchain’in yeni limanın tüm liman süreçlerini kapsayan uçtan uca bir çözüm olarak planlandığını açıkladı. Hollanda’nın Rotterdam şehrinde düzenlenen Akıllı Liman ve Tedarik Zinciri Teknolojileri Konferansı’nda tanıtılan yeni liman, tedarik zincirinde tüm kağıt belgeleri ortadan kaldıran, verimliliği yüksek, geliştirme sürelerini ve bakım maliyetlerini azaltan bir işletme olarak tanımlandı.

Akdeniz’in ikinci en büyük limanı olan Valencia, kısa bir süre önce Blockchain teknolojsinin potansiyel faydalarının tartışıldığı bir sempozyuma da ev sahipliği yapmıştı.

Bununla birlikte Avrupa’nın en büyük nakliye limanı olan ve konferansın düzenlendiği Rotterdam da Blockchain’i planları arasına almış durumda. BlockLab ismiyle kurulan bir araştırma kurumu, Blockchain’in limandaki kullanım alanlarını araştırırken gerçek zamanlı veri gönderimine olanak tanıyan bir yapı üzerinde çalışıyor.