Roeier KRVE Amazonehaven

Samsung’un BT sektöründeki şirketlerinden Samsung SDS ve ABN AMRO, Avrupa’nın en büyük nakliye limanı olan Rotterdam limanındaki lojistik süreçleri Blockchain ile yönetecek.

Dünyanın önde gelen limanları sırasıyla Blockchain’e geçiş yapıyor. Daha önce İngiltere ve İspanya’daki limanlardan benzer haberleri sizlere aktarmıştık. Bu kez, benzer bir çalışma Avrupa’nın en büyük nakliye limanı olan Rotterdam’dan geldi. Hollanda’nın küresel lojistik merkezlerinden biri olmasına yardımcı olan Rotterdam limanında başlatılacak uygulamanın arkasında Güney Kore’nin küresel markası Samsung’un BT sektöründeki şirketlerinden Samsung SDS ve Hollanda’nın üçüncü büyük bankası ABN AMRO bulunuyor.

Projenin amacı, limandan geçen konteynerlerin lojistik süreçlerini izleme konusunda destek olmak. Pilot uygulama kapsamında New York merkezli R3 tarafından geliştirilen Nexledger platformu, Samsung’un kurumsal Blockchain platformu ve ABN AMRO’nun Corda platformu arasında bir erişim ortamı sağlanacak.

Proje, iki farklı Blockchain platformunun aynı süreç yönetimi açısından kullanımını sağlamasıyla farklılaşıyor. Geleneksel yöntemlerle ciddi bir kağıt kullanımına son verecek olan proje, manuel yürütülen süreçlerin dijitalleşmesine de yardımcı olacak. Tamamen dijital ortamda gerçekleşecek işlemlerle ilgili belgelerin gerçek zamanlı olarak paylaşımının yanında ödeme işlemlerinin onaylanması da sağlanacak.

Rotterdam Liman Yönetimi, Blockchain’in kullanımına yönelik çalışmalar için geçen yıl içinde bir saha laboratuvarı uygulaması başlatmıştı. Samsung SDS ise Rotterdam’dakine benzer bir uygulama için Kore Gümrük Servisi (KCS) ile bir iş birliğine gittiğini açıklamıştı.