Lojistik alanında yaşanan olası sorunlar ve aksaklıkları çözmek isteyen Associated British Ports, Blockchain teknolojisinin özelliklerinden faydalanma kararı aldı.

Özel bir liman işletmesi olan Associated British Ports (ABP), faaliyet gösterdiği 21 liman arasındaki bağlantıyı geliştirmek için Blockchain üzerine yoğunlaşmayı planlıyor. Şirket bu amaçla, bir nakliye şirketi olan Marine Transport International’la (MTI) mutabakat anlaşması imzaladı.

Blockchain lojistik verinin paylaşılması ve düzenlenmesini hızlandıracak

MTI tarafından geliştirilen Blockchain çözümünün, lojistik sektörünün en büyük sorunlarından bazılarına çare olması amaçlanıyor. Bu yeni sistem sayesinde lojistik verisi sisteme hiçbir zaman elle girilmeyeceği için, verimlilik anlamında önemli bir gelişme bekleniyor. ABP, Birleşik Krallık deniz ticaretinin dörtte birini kapsıyor ve şirketin yıllık 100 milyon tonluk kargo faaliyeti bulunuyor.

Anlaşmanın Blockchain sağlayıcısı ayağında bulunan MTI, ilk kez bir Blockchain projesi ile karşımıza çıkmıyor. Bundan bir yıl önce, tedarik zinciri sürecini otomatikleştirme ve sayısallaştırmak için önemli bir Blockchain projesini yürütmüştü.

MTI Kurucusu ve CEO’su Jody Cleworth yaptığı açıklamada, Blockchain sayesinde lojistik verinin, doğru ve hızlı bir şekilde paylaşılabileceğinin altını çizdi. Yine Cleworth’e göre, tüm sistemlerin bu ağa bağlanmasıyla İngiltere’nin ticaret akışı kolaylaşabilir.