Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey gibi pek çok ünlü yatırımcının listesinde gözümüze çarpan Celo adlı Blockchain girişimi, Null TX’te yer alan profilde detaylandırılıyor.

Birçok Blockchain tutkunu gibi, Celo kurucuları da küçük adam için savaşma arzusuyla çalışıyor. Dev teknoloji ve internet şirketlerinin kontrolü henüz ele geçirmedikleri bu yeni cephede, Blockchain tekelleşme ile mücadele etme noktasında en iyi yol olarak öne çıkıyor. Null TX’te yer alan yazıya göre, Celo kurucuları Marek Olszewski ve Rene Reinsberg de mücadele için bu yolu benimseyecekler.

Celo kullanıcılarına hizmet etmek için, telefon numaralarını ortak şifreleme anahtarlarına bağlamak için dağıtık defter kullanacak. Bu işin kolay kısmı olsa da, kripto ödemelerin ciddi bir potansiyel kuvvet olmasının önündeki en büyük engel, tüccarların bu yöntemi kullanmaktan çekiniyor olmaları. Celo, tüketicilerin bu kararsızlık duvarını aşmaları için Amerikan Doları karşısında değer kaybetmeyecek, dalgalanmalara karşı dirençli bir “stablecoin” geliştirecek.

Stablecoin’ler, kripto para ekonomisinin belirleyici özelliği haline gelen dalgalanmalara bir çözüm olarak göze çarpıyorlar. Tether şu sıralar en bilindik ve değerli stablecoin olarak öne çıksa da, Celo ekibi kendi stablecoin’ini geliştirecek. Bu sayede, kullanıcıların değişimlerden korkmadan kolayca ödeme yapmalarını ve almalarını sağlanacak.

Celo ekibi aldığı yaklaşımın hedef pazar için en iyi yaklaşım olduğuna inanıyor. Reinsberg, sistemin şoklara karşı dayanıklı olduğunu ve şu ana kadar aldıkları sonuçların oldukça etkileyici olduğunu söylüyor. Yine de başlangıç için black swan (sektörde rastgele yaşanan zorluk anları) durumlarıyla karşılaşmanın oldukça olası olduğunun da altını çiziyor. Reinsberg, ekibin bunun için hazırlandığını ve böyle bir istenmeyen durumla karşılaşmaları halinde bir dizi önlemlerinin bulunduğunu söylüyor.