Sosyal medya devi Facebook’un merakla beklenen kripto para birimine yönelik whitepaper yayınlandı.

Cointelegraph’ın haberine göre Facebook’un küresel stablecoin’i “Libra” adını alacak. Doğal ve ölçeklenebilir Libra Blockchain‘i üzerinde çalışacak olan Libra, “kendine özgü bir değer vermek için tasarlanmış” ve değişkenlik dalgalanmalarını hafifletecek bir varlık rezervi ile desteklenecek.

Para göndermenin dünya çapında mesajlaşmak kadar kolay bir faaliyet olmasını hedefleyen Libra, para transferlerinin maliyetinin düşeceğini ve çok daha hızlı gerçekleşeceğinin müjdesini veriyor.

Libra, milyonlarca insanın finansal ihtiyaçlarını gidermek için oluşturulan Libra Blockchain altyapısı üzerine kurulu olacak. Tümüyle açık kaynaklı olması dolayısıyla isteyen herkes Libra üzerinde geliştirme yapabilecek.

Yeni kripto para birimi İsviçre merkezli kâr amacı gütmeyen “Libra Association” konsorsiyumu tarafından yönetilecek. Libra Association’ın kurucu üyeleri arasında Mastercard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Uber, Coinbase gibi birçok irili ufaklı şirket bulunuyor. Facebook 2020’nin ilk yarısında Libra’nın piyasaya sürülmesiyle birlikte üye sayısını 100’e kadar çıkarmak istiyor.

Libra Association’ın kendisi ise kurucu üyeler tarafından oluşturulan Libra Association Council tarafından denetlenecek. Kurucu üyelerin bu pozisyona gelebilmesi için en az 10 milyon dolarlık bir yatırım yapması gerekiyor. 10 milyon dolarlık her yatırım konseyde 1 oy kullanma yetkisi veriyor.

Libra hakkındaki detayları paylaşmaya devam edeceğiz. Facebook’un yeni kripto para birimine yönelik yayınlanan whitepaper’a buradan ulaşabilirsiniz.