Sosyal medya devi Facebook, Blockchain teknolojileriyle ilişkili beş yeni iş ilanı daha açarak, şirketin son birkaç ayda yayınladığı Blockchain iş ilanı sayısını 25’e çıkardı.

Facebook’un Kaliforniya Menlo Park’taki merkez ofisinde istihdam edilecek Blockchain uzmanı yeni adaylar arasında üretim müdürlerinden, operasyon müdürlerine, veri bilimcilerden yazılım mühendislerine geniş bir yelpazede arayış göze çarpıyor.

Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, dağıtık defter ve kripto teknolojileri hakkında son dönemde sıkça konuşmaya başladı. Bu görüşler kullanıcı verisini Facebook, Instagram ve WhatsApp genelinde uçtan uca şifreleme gibi konularla ilgili olsa da, Zuckerberg’in adem-i merkeziyetçilik ve gizliliğe yönelik bu söylemlerinin bir iletişim stratejisinden ibaret olduğu yönünde eleştiriler de yok değil.

Zuckerberg, Harward Hukuk Profesörü Jonathan Zittrain ile yaptığı bir röportajda Facebook’un bir Blockchain modelini kullanarak sunucunun yetkilendirmesine gerek kalmaksızın dağıtık kullanıcı girişlerine olanak tanıması hakkında spekülasyonlarda bulunmuştu. Öte yandan New York Times ise yakın zamanda Facebook’un kendi para birimini oluşturarak, şirket çatısı altına giren sosyal ağlar genelinde bir ödeme yöntemine geçiş yapabileceğini haberleştirmişti.

Yayınlanan son iş ilanları aynı zamanda şirketin kripto paraya yönelik stratejisine de ışık tutuyor. Şirketin içindeki Blockchain ekibinin bir startup niteliğinde olduğunu ifade eden ilanlarda, dağıtık defter teknolojilerinin bu takım tarafından pek çok farklı yönden ele alındığı belirtiliyor.