Facebook, İsviçre’nin Cenevre şehrinde blockchain ödemelerine odaklanacak bir FinTech firması kurdu.

Libra Networks adı ile kurulan firma İrlanda merkezli Facebook Global Holdings ortaklığı. Ticari sicil belgeleri, şirketin finansal ve teknoloji hizmetleri sunmak amacıyla donanım ve yazılım geliştirmek için kurulduğunu göstermekte.

Facebook firmasının uzun zamandır kendi ödeme sistemi için çalıştığı ve son bir buçuk yıldır bunu blockchain tabanlı bir sistem ile yapmayı planladığı biliniyor. 

Facebook’un blockchain konusundaki faaliyetlerinin özeti:

  • Mayıs 2018

Kendi blockchain ekibini kuracağını duyuran Facebook bu ekibin başına eski PayPal yöneticisi David Marcus’u getirdi.

David Marcus aynı zamanda Coinbase yönetim kurulu üyesiydi. Ağustos 2018’de Coinbase yönetim kurulu üyeliğini bırakan David Marcus Facebook’un blockchain projesine odaklanacağını bildirdi.

  • Aralık 2018

Facebook’un satın aldığı firmalardan WhatsApp, Hindistan’da blockchain tabanlı bir online ödeme sistemini test edeceğini duyurmuştu.

  • Şubat 2019

Blockchain firması Chainspace firmasını satın aldı. Chainspace Londra merkezli University College London araştırmacılarının kurduğu ve “akıllı sözleşmeler” konusuna odaklanmış bir firma.

  • Mart 2019

Facebook’un blockchain pazarına erişimini arttırmak için online ticaret firmaları ve risk sermayesi firmaları da dahil olmak üzere iş ortakları arayışında olduğu duyuldu. New York Times muhabiri Nathaniel Popper twitterdan Facebook blockchain projesi için 1 Milyar Dolar değerinde bir yatırım fonu oluşturmak istediği ve duyuldu.

  • Nisan 2019

WhatsApp firması Cambridge Blockchain isimli dijital kimlik konusunda çalışmalar yapan bir startup firmasına ortak olduğunu açıkladı.

Blockchain ekibinin 50 kişi üzerinde olduğu bilinen Facebook bu ekibi genişletmek için 20 kişilik bir kadro için işe alım sürecini başlattı.

Facebook Messenger programı içerisinde kişiden kişiye ödeme fonksiyonlarının durdurulduğu bildirildi.

  • Facebook tarafından satın alınan firmaların başlıcaları:

Bu makale ilk olarak Engin Çağlar tarafından FinTech İstanbul Platformu için kaleme alınmıştır.

İsviçre Crypto Valley Association üyesi, elektrik mühendisi (MBA), Honeywell, Siemens, Artesis, Tyco ve Pentair firmalarında yöneticilik yaptı. "Blockchain ekosistemleri" ve "kurumsal blockchain yatırımları " konularında çalışmalar yapıyor.