Bir süredir Blockchain üzerine yoğun çalışmalar yaptığı bilinen sosyal medya devi Facebook, BBC haberine göre GlobalCoin adlı kendi kripto para birimini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Facebook’un kripto para tabanlı bir ödeme sistemini bir dizi ülkede hayata geçireceğini öne süren BBC haberinde, sistemin ilk olarak bu yıl sonunda deneme aşamasına geçeceği ve 2020 yılının ilk çeyreğinde de hizmete açılacağı ifade ediliyor. ABD Hazinesi yetkililerinden ve İngiltere Merkez Bankası İdarecisi Mark Carney’den danışmanlık aldığı söylenen Facebook, yapılan çalışmanın yasal uyumluluğu konusunda da titiz çalışıyor.

Coindesk’te yer alan habere göre Facebook’un kripto alanında yaptığı çalışmalarla ilgili yeni bilgiler önümüzdeki aylarda netlik kazanacak. Financial Times’a göre ise Facebook Coinbase ve Gemini ile görüşmeler yaparak, kendi kripto parasını saklamak ve değiş tokuşunu gerçekleştirmek için regülasyona tabi platform arayışını sonuçlandırmak istiyor.

Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg’in bir zamanlar yasal mücadeleye girdiği Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından kurulmuş olan Gemini, yasal denetlemelere yüksek uyumluluk sağlamasıyla biliniyor. Facebook’un kripto para alanında ihtiyaç duyduğu yasal netliğin ancak bu ölçekte bir kripto para borsasında sağlanabilir.

Facebook ayrıca yakın dönemde ödeme şirketleriyle görüşmeler yaptı. Western Union, Visa ve Mastercard ile masaya oturduğu belirtilen sosyal medya devinin amacı ise devlet destekli para birimine (fiat) dayalı kripto para birimleri için destek ve fon alabilmek. Proje hayata geçerse, milyonlarca kullanıcı online harcamalarında GlobalCoin kullanabilecekler.