The Economic Times’ın haberine göre Facebook’un geçtiğimiz günlerde detaylarını açıkladığı kripto para birimi Libra, Hindistan’da kullanılamayabilir.

Habere göre Libra ve dijital cüzdan Calibra, kripto para birimlerinin ve Facebook’un operasyonlarının kısıtlı olduğu bölgelerde kullanılamayacak.

Geçtiğimiz sene Hindistan Merkez Bankası (RBI) regüle edilmiş herhangi bir finansal kuruluşun kripto para birimleri ile uğraşmasını yasaklamıştı. Economic Times’ın haberine göre Facebook şu ana kadar Hindistan Merkez Bankası’na yeni kripto para birimi için herhangi bir başvuruda bulunmadı.

Hindistan’da son olarak ülkede kripto para biriminin yasaklanması ve bu yasağa uymayanların 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına yönelik bir yasa tasarısı önerilmişti. Hal böyle olunca Facebook’un oldukça büyük bir pazar olan Hindistan’da nasıl strateji izleyeceği merak konusu. Libra’nın böyle bir ülkede kullanılamaması sosyal medya devinin yeni kripto para birimi için oldukça büyük bir kayıp olacaktır.

Facebook’un yeni kripto para birimi Libra’nın 2020 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Dijital cüzdan Calibra ise para transferini insanların birbirlerine mesaj ya da fotoğraf göndermek kadar kolay bir hale getirecek.