Dünyanın önde gelen lojistik şirketlerinden FedEx, kanser ilaçlarının doğru kişilere ulaşması için Good Shepherd Pharmacy ile işbirliğine gitti.

Blockchain’in en yaygın kullanıldığı alanlardan biri kuşkusuz lojistik sektörü. Bu sektörün önde gelen oyuncularından biri olan FedEx, Coindesk’in yayınladığı bir habere göre kanser ilaçlarının dağıtımında Blockchain teknolojisinden faydalanacak.

FedEx Teknoloji Enstitüsü ve Memphis Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla hayata geçecek olan proje kapsamında Memphis merkezli Good Shepherd Pharmacy, kanser hastalarından artık kullanmadıkları ilaçların alma ve bunları düzenli olarak yeterli ekonomik güce sahip olmayanlara ulaştırma konusunda Blockchain altyapısından faydalanacak.

Good Shephard Pharmacy CEO’su Phil Baker’ın, “Sadece Tennessee’de her yıl 10 milyon dolar değerinde reçeteli ilaç tuvaletlere dökülüyor” diyerek önemine dikkat çektiği konu, sektörün önemli problemlerinden biri konumunda. REMEDI adı verilen Blockchain altyapısına sahip proje bu sorunu ortadan kaldırmayı ve ilaçların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını kapsıyor.

FedEx CEO’su Fred Smith, Blockchain’i “dünya çapında tedarik zincirlerini tamamen değiştirecek yeni bir ufuk” olarak tanımlayarak şirketin konuya ilgisini ortaya koyuyor. FedEx, geçtiğimiz aylarda Blockchain’in lojistik sektöründeki etkisini güçlendirmek için kurulan Blockchain in Transport Alliance organizasyonuna katıldığını açıklamıştı.

FedEx Teknoloji Enstitüsü ve Good Shepherd, bu projeyi tartışmak ve daha geniş kesimlere tanıtmak için Blockchain uzmanlarının da katılacağı özel bir etkinlik düzenlemeye hazırlanıyor.