FedEx CIO’su Rob Carter, uluslararası gönderimlerde blockchain teknolojisinin zorunlu bir şekilde uygulamanın sektörde bu teknolojinin kabul görmesine öncülük edeceğini ve malları çok daha güvenli bir şekilde izlenir hale getireceğini düşünüyor.

Blockchain Global Revolution konferansında konuşan Carter, bir paketi uluslararası düzeyde taşımanın çok sayıda belge gerektirdiğini söylüyor. Kağıtlarla yapılan taşımanın eskide kaldığını savunan Carter, blockchain teknolojisiyle birlikte çok sayıda kağıt işi gerektiren uluslararası taşımacılığın dijitalleştirilerek daha kolay bir hale getirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu bağlamda UPS ve DHL Express ile birlikte Blockchain Taşımacılık Birliğine dahil olan FedEx, tüm uluslararası gönderilerde Blockchain kullanımı bir standart haline getirmek istiyor.

Blockchain teknolojisini sunduğu güven ve şeffaflık sayesinde sahte gönderilerin, yasak malların ve tehlikeli ürünlerin takibini çok daha kolay yapabileceklerine inanan kargo firmaları, bu teknolojinin potansiyelinden özellikle birçok belge gerektiren uluslararası gönderilerde kullanarak yararlanmak istiyor.

FedEx müşterilerin gittikçe artan ve karmaşık bir hale gelen sınır ötesi nakliye taleplerini daha kolay bir şekilde karşılanması için blockchain teknolojisinin benimsenmesi gerektiğini ve bunun da en hızlı yolunun devlet desteği yolundan geçtiğine inanıyor. Birçok farklı sektörde kullanım alanları bulunan blockchain teknolojisinin taşımacılık endüstrisi için de birçok kolaylık sunması mümkün.