Filecoin önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde, Blockchain tabanlı veri depolama ağını resmi olarak hizmete sokmayı planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Filecoin tarafından yayımlanan birinci ve ikinci çeyrek raporunda, 2019 ve ötesine uzanan yol haritası da paylaşıldı. Bu planlar arasında, “go-filecoin” protokolü uygulaması için demoların yayınlanması, uygulama için GitHub depolarının hazırlanması ve en önemlisi ilk test aşamasının ardından Filecoin Mainnet’in başlatılması yer alıyor.

Filecoin ekibi GitHub depolarını açma planında, geliştiricileri de sürece dahil olmaya teşvik ediyor.

“GitHub depoları topluluk için önemli bir katılım noktası olacak. Bu yüzden Filecoin’i geliştirmekle ilgilenenleri veya bu yapı üzerine uygulama geliştirmek isteyenleri tüm gücümüzle destekliyoruz.”

Filecoin tarafından verilen tarihler değişebilir

Test ağı için henüz kesin bir tarihin belirtilmemiş olsa da, ağın bu yılın son çeyreği ile 2019’un ilk çeyreği arasında geliştiricilere açılması planlanıyor. Mainnet ise önümüzdeki yılın ikinci veya üçüncü çeyreğinde hizmete açılacak.

Çizilen bu yol haritasına “iyimser bir zaman çizelgesi” olarak bakmak isteyen Filecoin, lanse edilen tarihlerin değişebileceğini de ekliyor.

Filecoin adını ilk kez 2017 yılında sunduğu ICO ile duyurmuş ve yatırımcılardan 200 milyon dolar toplamayı başarmıştı. Girişimin en büyük destekçileri arasında Sequoia Capital, Andreessen Horowitz ve Union Square gibi girişim sermayesinin ağır topları bulunuyor.