Finans devleri, teknoloji holdingleri ve finans enstitüleri geçen hafta kripto dünyasında büyük beklentiler yarattı. TD Ameritrade’den 30 milyar dolar değerleme alan ErisX, Nasdaq Ventures ve Fidelity Investments ikilisinden de 27.5 milyon dolar almayı garantiledi.

Başı çeken kripto paraların yüzde 90 oranına varan değersizleşmelerine ve spekülatif pazar koşullarına rağmen hem dijital varlıklara bağlı şirketler, hem de Blockchain protokolleri, yüksek profilli kurumlardan on milyonlarca dolar değerleme almaya devam ediyor.

Dünyanın ikinci büyük borsa piyasası olan Nasdaq ile küresel piyasada dünyanın dördüncü büyük varlık yöneticisi olan Fidelity, 4 Aralık’ta ErisX adında bir kripto para birimine yatırım yaptılar.

CCN’in haberine göre yatırım turuna 2 aydan daha kısa bir süre önce, elektronik devi TD Ameritrade’den 30 milyar dolar değerleme alarak başlayan ErisX, Nasdaq Ventures ve Fidelity Investments şirketlerinden de toplamda 27.5 milyon dolar almayı garantiledi.

TD Ameritrade şirketinin vadeli işlemler ve yabancı döviz ticareti sorumlusu J.B. Mackenzie, zamanında yaptığı açıklamada:

“ErisX’e yapılan yatırım, şirketin yatırımcılara kredi veren bir platform kurma konusundaki hevesini gösteriyor ve ayrıca bu sayede ABD pazarındaki perakendeciler de tamamen güvenli ve uyumlu bir ortamda kripto paralara yatırım yapabilecekler.” diye konuşmuştu.

Kripto para borsası gibi gelişmekte olan bir sektöre yatırım yaparken, işin başarısı ve sürdürülebilirliği ne olursa olsun temkinli yaklaşmak gerektiğini bilen Nasdaq ve Fidelity gibi şirketler için, 27.5 milyon dolarlık bu ErisX yatırımı, şirketlerin kripto para sektörünün uzun vadede büyüyeceğine olan güvenini de gösteriyor.