Nasdaq, web sitesinde yaptığı bir açıklama ile 25 Şubat’ta Bitcoin ve Ethereum kripto para birimi fiyatlarını izleyen iki yeni endeks sunacağını duyurdu.

Endeksler; Bitcoin Liquid Index (BLX) ve Ethereum Liquid Index (ELX) olarak borsa takip ekranlarına eklenecek. Yeni endeksler NASDAQ’ın Global Endeks Veri Hizmeti’ni (GIDS) kullanan müşteriler için otuz saniyelik aralıklarla gerçek zamanlı fiyat güncellemeleri sunacak.

Nasdaq yeni endekslerin tanımında: “(BLX ve ELX), her biri sırasıyla 1 BTC ve 1 ETH fiyatı için gerçek zamanlı bir referans oranı sağlamak üzere tasarlandı, fiyatlar piyasanın en uç aralıklarına dayanılarak, USD cinsinden sunulacak. Her iki endeks de temel IOSCO ilkelerine göre bağımsız olarak denetlenmiş bir metodoloji kullanılarak hesaplanacak.”

Nasdaq, özellikle geçtiğimiz yıldan bu yana kripto para birimiyle ilgili ürün ve hizmetlere ilgisini giderek yükseltiyor. Geçen Eylül ayında Nasdaq aldığı yoğun talep sonrasında piyasa analitik paketine kripto veri setlerini eklemek için çalışmalra başlamıştı. Ayrıca 2019’un ilk yarısında, hayata geçirilme tarihi henüz belirsiz olan, Bitcoin vadeli işlemlerini borsaya ekleyeceğini açıklamıştı.