Bitcoin ve kripto para ekonomisiyle başlayan Blockchain dönüşümünün ilk duraklarından biri de bankalar ve finans kuruluşları oluyor. Greenwich Associates’in yaptığı yeni araştırma, finansal hizmetler sektöründe Blockchain için atılan adımlara ışık tutuyor.

Araştırma verilerine göre finans kuruluşları, dağıtık defter teknolojileri için bir yılda 1,7 milyar dolar yatırım yapıyor. Finansal servisler için Blockchain’in “test sürecinin” çoktan geride kaldığını vurgulayan araştırma, banka ve finans kuruluşlarının kavram kanıtlama çalışmalarını geride bıraktığını ve doğrudan ticari kullanıma yönelik Blockchain uygulamaları üzerinde proje geliştirdiklerini öne sürüyor.

Finans sektörünün son bir yıl içinde Blockchain bütçelerinde yüzde 67 artış gözlemlediğini tespit eden araştırmada, her on bankadan birinin 10 milyon dolar üzerinde Blockchain yatırımı yaptığı görülüyor. Bloomberg kaynaklı habere göre, sektörde Blockchain projelerine atanan profesyonel sayısı da bir önceki yıla göre iki kat artmış bulunuyor.

Blockchain alanında yetişmiş uzman eksikliği ve dağıtık defter teknolojilerinin gelişim süreci, bankaların ve finans şirketlerinin önünde zorlayıcı unsurlar olarak dikkat çekiyor. Zira finans sektörü tüm odağını Blockchain’e verse de, görüş alınan finans yöneticilerinin büyük çoğunluğu Blockchain’i uygulamaya almanın beklenenden zor olduğunu dile getiriyor. Diğer bir deyişle, bankalar Blockchain trendinin öncüsü olmak için yarışıyor ancak bu yarışta tutunmak hiç de kolay değil.

Yine de yepyeni bir teknolojiye karşı sektörün son derece atik davrandığını söylemek mümkün. Greenwich Associates araştırmasına katılan şirketlerin üzerinde çalıştığı Blockchain projelerinin yüzde 75’inin, önümüzdeki iki yıl içinde tamamlanarak devreye alınması planlanıyor.