Finlandiya merkezli bir grup finans kuruluşu, yerel girişim Tieto ile borsaya açılmayan şirketlerin hisse senetlerinin alım ve satımı için bir dağıtık defter platformu oluşturmak için güçlerini birleştirdi. 

Paylaşılan bilgilere göre, Finlandiya’da düzenlenen Blockchain projesinin hedefi, özel şirket hisselerinin likiditesini, şeffaflığı artıran ve yeni hisselerin alım satımını kolaylaştıran, tüm paydaşların görebileceği tokenleştirilmiş bir defteri hayata geçirebilmek.

2019 yılında müşterilerle pilot çalışmalarının başlayacağı açıklanan yeni platformdaki geliştirme çalışmaları, online işletme ve tüketici bilgi hizmetleri sağlayıcısı Asiakastieto Group, finansal gruplar Nordea ve OP Group, yatırım hizmeti grubu Privanet ve yazılım evi Tieto tarafından gerçekleştiriliyor.

Tieto şirket hisselerinin şeffaflığını artırmayı planlıyor

Kuzey ülkeleri arasında ismini duyuran bir şirket olan Tieto, sağladığı veriye dayalı çözümlerle müşterilerinin dijital dünyaya ayak uydurmasını sağlıyor. Müşterilerinin günlük iş ve hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayan Tiesto’nun en büyük amacıysa teknolojinin akıllıca benimsenmesini sağlamak. Dijital uzmanlık ve danışmanlık, endüstri çözümleri ve yazılım desteği, bulut dönüşüm ve daha birçok alanda kurumlara yardımcı olan Tieto, şimdi de borsaya açılmamış şirketler için harekete geçti.

Kamuyu ve özel sektörü bir araya getiren projede R3’ün Corda platformu ve Hyperledger’ın bir kombinasyonu kullanılıyor. Proje çerçevesinde Finlandiya Vergi Dairesi, Finlandiya Patent ve Kayıt Ofisi ve Borenius Attorneys’in hukuk uzmanlarından danışmanlık hizmeti alınacak. Konsorsiyum üyeleri şu aşamada, iş ağını geliştirmek için hem girişimcilik hem de yatırımcılık ekosistemlerinden katılımcıları bekliyor.

Finlandiya’da Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri üzerine böyle gelişmelerin yaşanması hiç sürpriz değil. Avrupa Komisyonu’nun geçtiğimiz aylarda açıkladığı, Europe Blockchain Partnership’e (Avrupa Blockchain Birliği) dahil olan Finlandiya, bu alandaki çalışmalarıyla ön plana çıkmak isteyen bir ülke.