Fransa, Blockchain girişimlerine destek sağlayacak Chain Accelerator ile yeni gelişen bu teknolojide liderlik hedefliyor.

Finans ve kripto para alanında çalışan yaklaşık otuz kişi ve kurumun katılımcı olarak yer aldı Chain Accelerator, uluslararası ölçekteki Blockchain girişimlerine mentorluk desteği vermeyi hedefliyor. Katılımcılar arasında Gatecoin CEO’su Aurelien Menant ve HSBC Dijital İnovasyon Lideri Diana Biggs’in yanı sıra daha geleneksel finans kuruluşlarından SWIFT’in eski CEO’su Leonard Schrank da yer alıyor. Chain Accelerator, Paris’in dev startup merkezi Station F içinde konumlanacak.

Fransa’da idari yetkililerin kripto para üzerine yapılan inovasyona karşı tutumlarının olumlu hale dönmesi neticesinde atılan bu adım, ülkenin maliye bakanı Bruno Le Maire’nin “Fransa Blockchain devrimini kaçırmamalı” uyarısından sadece birkaç ay kadar sonra atıldı. Fransa Başkanı ve hükümetin Paris’i ICO’ların başkenti yapma hedefiyle hareket ettiği bir dönemde yola çıktıklarını ifade eden Chain Accelerator Kurucu Ortağı Nicolas Cantu, “Kendimizi bu alanda kilit oyunculardan biri olarak konumlandırmak istiyoruz.” diye konuştu.

Blockchain projelerinin tam potansiyeliyle geliştirilmesine olanak tanıyacak yasal bir mevzuat çerçevesinin yanı sıra, bu yükselişi destekleyecek yapıların da kurulması gerektiğini dile getiren Bakan Bruno Le Maire, Fransa’nın Blockchain alanında öncü olmasını istediklerini kaydetmişti.

Paris National Assembly Üyesi Pierre Person ise Fransa’da tıpkı dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Blockchain projelerinin pek çok belirsizlik ve karmaşayla mücadele ettiğini hatırlattı ve ekledi: Bu finansal, yasal ve teknik sorunları çözdüğümüzde Blockchain günlük hayatlarımıza devrim getirecek.