Fransız Mahkemesi katipleri, şirketlerin ülkedeki yasal statü değişikliklerini kaydetmek için IBM’in Blockchain Platformu’unu kullanmayı planlıyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre blockchain ağı IBM ve Ulusal Katip Konseyi (NCC) iş birliğiyle geliştirilecek. Sistem 2019 yılında kurulması ve Fransız ticari mahkemelerinde katipler tarafından kullanılmaya başlanması bekleniyor. Hyperledger Fabric çatısına kurulacak olan blockchain platformunun amacı kayıtlı şirketlerin yaşam döngüsü ile ilgili yasal işlemlerin şeffaflığı ve verimliliğini artırmak olacak.

Daha spesifik olarak açıklayacak olursak; sunulacak olan çözüm, Fransız topraklarında kayıtlı olan şirketin yasal statüsündeki değişiklikleri. daha kolay takip etmeye yardımcı olacak. Bu değişiklikler şirket adı, adliye kaydı, yeni şubelerin kurulması ve işten ayrılma gibi verileri kapsayacak.

Platform üzerinde gerçekleştirilen bir testte NCC, kayıtları güncellemek için gereken sürenin oldukça kısaldığını bildirmişti. IBM Fransa’nın Blockchain bölümünden sorumlu müdürü Vincent Fournier, blockchain teknolojisinin niteliklerinin bu kullanım için oldukça ideal olduğunu düşünüyor. Fournier bu uygulamanın, katiplerin iş süreçlerini iyileştirerek görevlerinin sürekli değişen doğasına uyum sağlayacağını vurguluyor.