Üç ila beş yıl içinde, blockchain’in temel teknik zorluklarının birçoğunun çözülmesi bekleniyor. Bu süreç iş dünyası ve kamuyu dört farklı evrede etkileyecek.

Gartner, blockchain çözümlerinin aşamalı evrimini ve bu sürecw işletmelerin nasıl uyum sağladığını incelemek için Blockchain Spektrumu adını verdiği bir analiz oluşturdu.

Blockchain Spektrumu, bazı unsurların gelişmesi uzun yıllar alacak dört arketipten oluşur. Bu aşamaların her biri fırsatlar ve riskler barındırıyor ancak Gartner’a göre CIO’lar şimdiden bu süreçlere hakim olmalı ve hazırlıklara başlamalı.

The Gartner Blockchain Spectrum explores the four phases of blockchain evolution

Faz 1: Blockchain Teknolojilerinin Erişiliebilir Olması

Bu teknolojiler, gelecekteki karşımıza çıkacak blockchain çözümlerinin temelini sağlıyor. Bu aşama dağıtılmış veri yönetim sistemleri, şifreleme, dağıtık hesaplama, eşler arası (P2P) ağ iletişimi ve temel protokolleri içeriyor.

Faz 2: Blockchain’den İlham Alan Çözümler

Günümüzde pek çok kurumsal blockchain çözümü, sınırlı kapsamda projeler oluşturmak için blockchain teknolojisinin bileşenlerini kullanarak bu kategoriyi oluşturuyor. Gartner’a göre 2016 yılından itibaren ortaya çıkmayan başlayan bu çözümler daha çok blockchain teknolojisinin felsefesini anlamaya yönelik olarak geliştiriliyorlar ve gelecekteki gerçek çözümlerin temellerini oluşturacaklar.

Faz 3: Bütünsel Blockchain Çözümleri

Bütünsek Blockchain çözümleri, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan operasyonel yapılar kullanan tamamen yeni iş modellerini ifade ediyor. Bu çözümler, blockchain’in tüm temel özelliklerini içerecek ve tam bir değer teklifi sunmaya çalışacaklar.

Faz 4: Gelişmiş Blockchain Çözümleri

Gartner Analisti Christophe Uzureau: “Blockchain, yapay zekanın akıllı karar verme kabiliyeti ve IoT’in duyusal güçleri ile birlikte merkezi olmayan ekonomik gücü ve mikro dönüşümleri bir araya getirecek. CIO’lar ve iş liderleri, bütünsel ve gelişmiş blockchain çözümlerininin radikal olarak karşımıza çıkacak yıkıcı niteliğini küçümsememeliler” diyor.

Gartner’ın gerçekleştirdiği analiz çalışmasına dair diğer detaylara sitesinden ulaşabilirsiniz.