Gartner tarafından hazırlanan Gartner Hype Cycle çalışmasında bu yıl Blockchain de öne çıkan teknolojiler arasında yer aldı.

Gartner’ın yakın geleceğe yön verecek teknolojileri listelediği Gartner Hype Cycle çalışmasının bu yılki versiyonu yayınlandı. Bu yıl, 17 farklı teknolojiyi beş ana eğilime göre düzenleyen Gartner’ın listesinde Demokratikleştirilmiş Yapay Zeka, Dijitalleştirilmiş Ekosistemler, Biohacking, Şeffaflaşmış Süreçler ve Her Yerde Karşımıza Çıkan Altyapı var.

Yapay zeka, bulut bilişim, otonom sürüşe sahip otomobiller hatta uçan taksilerin de yakın geleceğin bir parçası olacağı belirtilen çalışmada Blockchain’in de önemli bir payı bulunuyor.

Blockchain’i “Dijitalleştirilmiş Ekosistemler” ana başlığı altında konumlayan Gartner, ortaya çıkacak yeni iş modellerine vurgu yapıyor. Blockchain’i “veri güvenliği liderleri için bir oyun değiştirici” olarak tanımlayan Gartner, bu teknolojinin merkezi sistemlerde esneklik, güvenilirlik, şeffaflık ve güveni arttırma potansiyeli olduğuna dikkat çekiyor. Bu teknolojinin hızlı bir şekilde benimsendiğini kaydeden Gartner, Blockchain’i dijitalleştirilmiş ekosistemlerin önemli bir bileşeni olarak tanımlıyor. Diğer bileşenler ise Veri Güvenliğinde Blockchain, Dijital İkizler, IoT platformları ve bilgi grafikleri olarak sıralanıyor.

CB Insights’ın konuyla ilgili yaptığı bir araştırma da bu duruma vurgu yapıyor. Yapay zeka ve Blockchain’in kurumsal veri güvenliğinin geleceğini temsil ettiği ifade edilen araştırmaya göre bu teknolojinin yüksek bir ivmeyle gelişiminde geleneksel sistemlerin bilgi güvenliği sorunu yaşaması önemli bir faktör. Araştırma, 2017’den bu yana dünya çapında yaklaşık 6 milyar gizli dijital kaydın çalındığını ve paylaşıldığını ortaya koyuyor. Pek çok sektörden bilgi güvenliği uzmanları kurumsal veri güvenliğinin bir güncellenmeye ihtiyacı olduğunu ve Blockchain’in bu konuda önemli bir etken olduğu ifade ediliyor.