GSR Capital, toplamda 404 milyon dolarlık fon sağlayarak, bugüne kadar tek bir Blockchain şirketi için yapılacak en büyük yatırım için kolları sıvadı. Taraflar arasında ilk bağımsız niyet mektupları imzalanmış durumda.

Çin merkezli özel sermaye şirketi GSR Capital, bir Blockchain platformunda bugüne kadar tek seferde yapılmış en büyük yatırım için harekete geçti. GSR Capital, Amerika merkezli Overstock’un toplam hisselerinin yüzde 10’una denk gelen 3,1 milyon hisseyi satın alacak.

CCN’de yer alan ve Forbes tarafından doğrulanan bu hamleye göre, GSR Capital ilk aşamada tZero platformunun yüzde 18’lik hissesini satın almak için 270 milyon dolar civarında bir yatırım yapacak. Bunun hemen ardından, Overstock’un yüzde 10’luk hissesi için 104,55 milyon dolar daha ödenecek.

tZero değerinin 1,5 milyar dolara yükselmesi bekleniyor

Bir Overstock iştiraki olan tZero platformu, hem kamu hem de özel menkul değerlerin alım satım işlemlerini Blockchain ağı üzerinden yapmaya olanak sağlıyor. GSR Capital ise tZero’nun ICO’su için ayrıca 30 milyon dolarlık ek yatırım yaparak, toplam yatırım tutarını 104,55 milyon dolara çekmeyi planlıyor.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, GSR Capital tarafından yapılan yatırımın toplam miktarı 404 milyon dolara ulaşacak. Böylece tZero’nun değeri 15 Aralık 2018 gibi erken bir tarihte 1,5 miyar dolar seviyesine yükselecek.

Bu parçalara ayrılmış dev anlaşma, Overstock Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Patrick Byrne’nın parabolik bir “Düğün Pastası” olarak nitelendirdiği, tüm taraflarca imzalanmış bir dizi bağımsız niyet mektubunu içeriyor.

Byrne’ın açıklamasına göre, GSR ve tZero, GSR ve Overstock arasında bağımsız niyet mektupları imzalanmış durumda. Önümüzdeki günlerdeyse Asya ve Orta Doğu’dan üç farklı yatırımın daha açıklanması bekleniyor.