Güney Kore’nin Başkanı Moon Jae-In, blockchain teknolojisi ile ilgili düzenleyici yeniliklerin artık hayatta kalma meselesi olduğunu belirtiyor.

Yapılan basın açıklamasında Moon Jae-In, blockchain gibi yeni teknolojilere yönelik düzenleyici yaklaşımların geliştirilmesinin önemini vurguladı. Moon konuya yönelik: Sanayileşme çağında düzenleyici inovasyon bir seçim meselesiyken yaşadığımız dördündü endüstri devriminde bir hayatta kalma meselesi.

Başkan, kişisel verileri korumak adına blockchain için gerçek kullanım durumları yaratmanın Güney Kore’nin uluslararası varlığına katkıda bulunduğunu, finans alanındaki blockchain uygulamalarının da yerel ekonominin canlanmasına büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Güney Kore’nin Seul’den sonraki en kalabalık şehri Busan, daha önce blockchain düzenlemeleri için serbest bölge seçilmişti. Güney Kore hükümeti sektördeki düzenleyici baskıyı en aza indirmeyi ve ülkedeki teknolojik inovasyonu teşvik etmeyi planlıyor.

Yapılan basın açıklamasına göre proje dört alanda blockchain uygulamalarının hayata geçirilmesini öngörüyor: turizm, finans, lojistik ve kamu güvenliği. Açıklamada her uygulama alanının ayrı bir sorumlu şirketi olacağı belirtiliyor.