Güney Kore’nin sağ görüşlü siyasi partisi Liberty Korea Party (LKP) yaptığı resmi bir açıklamayla blockchain teknolojisini 4 farklı alanda kullanacaklarını duyurdu.

Eski adıyla Seanuri partisi olarak da bilinen LKP, şu anda Güney Kore’nin en büyük ikinci partisi konumunda. 20. Ulusal Meclis’te koltukların üçte birinden fazlasına sahip olan partinin 2015 yılı verilerine göre 3 milyondan fazla üyesi bulunuyordu.

Parti, blockchain teknolojisinden yararlanarak yeni bir dijital demokrasi çağına girmek istiyor. Bu yeni uygulamayla bilginin daha şeffaf olması, vatandaşların ve üyelerin kolaylıkla katılım gösterebileceği devrimsel bir sistem geliştirmek amaçlanıyor.

Partinin basın açıklamasında blockchain teknolojisi için şöyle bir ifade yer alıyor:

4. endüstri devriminin en önemli oyuncularından biri olarak blockchain teknolojisi kullanıcıların birbirleriyle verilerini karşılıklı güven içinde paylaşmasına olanak tanıyor.

4 büyük alanda kullanılması hedeflenen blockchain teknolojisi ilk olarak merkezi ve yerel partilerin toplantı sonuçlarını kaydetmesi için kullanılacak.

İkinci kullanım alanı ise üyelerin aktivitelerini takip eden ve KPI’larını ölçen bir sistem olacak.

Blockchain teknolojisinin kullanılacağı üçüncü alan ise parti içi seçimler olarak. Bu oylama süreçlerinde, blockchain teknolojisinin anonimliği, şeffaflığı ve güvenliğinden yararlanılacak.

Son olarak ise bu teknolojinin dilekçe sistemlerindeki manipülasyonları önlemek için kullanılması hedefleniyor.