Güney Kore hükümeti, “İnovasyon ile Büyüme” adını verdiği yatırım programına ayırdığı 5 trilyon won (yaklaşık 4,4 milyar dolar) bütçenin beşte birini Blockchain ve yapay zekaya ayıracak.

Hafta başında Seul’de düzenlenen bir toplantıya katılan Güney Kore Maliye Bakanı Kim Dong-yeon, 2019 yılında gerçekleştirilecek inovasyon yatırımları için bu yıla oranla yüzde 65’lik artış yaparak 5 trilyon won bütçe ayrıldığını açıkladı. Güney Kore’de devlet, başta Blockchain, büyük veri ve yapay zeka gibi teknolojilere odaklanan bir platform ekonomisinin alt yapısını geliştirmek istiyor. Dong-yeon, yerel basına yaptığı açıklamada “Yapılacak yatırımlarla oluşturulacak platform ekonomisi, yenilikçi büyüme hızımızı artıracaktır.” diye konuştu.

Bakanlığın kendi internet sitesinden elde edilen bilgilere göre, büyük veri, yapay zeka, Blockchain ve paylaşım ekonomisi alanları, 2018’de 579,9 milyar won (511 milyon dolar) yatırım yaptı. 2019’da, Güney Kore Maliye Bakanlığı, 1.040 milyar wonluk (918 milyar dolar) yatırım yaparak bu alanlardaki yatırımlarını yüzde 80’e yakın oranda artıracak.

Hükümetin büyük veri ve AI alanındaki çalışmaları teşvik edeceğini belirten bakanlık yetkilileri, veri yönetimi güvenliği ve paylaşım ekonomisini iyileştirmek için de Blockchain üzerinde geliştirmeler yapacaklarını açıkladı. Hükümet ayrıca gelecek vadeden sekiz sektörde yetiştirmek üzere 53 milyon dolarlık bütçe ayırıyor. Bu bütçe ihtiyaç halinde devlet güdümlü şirketlerden yapılan 26 milyar dolarlık yatırımla da desteklenecek.

Güney Kore geçtiğimiz hafta Dördüncü Sanayi Devrimi kapsamında eğitim alanında büyük bir reform kararı almış, 40 yeni kurs açarak, Blockchain başta olmak üzere, birçok yeni nesil teknolojiyi eğitim sistemine dahil edeceğini duyurmuştu.