Aralarında Samsung’un da bulunduğu ve diğer 6 büyük Güney Kore şirketini de içeren konsorsiyum, blockchain tabanlı bir mobil kimlik doğrulama sistemi geliştiriyor.

The Block’un haberine göre konsorsiyumdaki diğer şirketler Woori Bank, KEB Hana Bank, SK Telecom, KT, LG UPlus ve Koscom.

Tüketicilerin kendi verilerini koruyabildikleri bir “özerk kimlik” sistemi katılımcılar tarafından daha hızlı hizmet alabilmek için geliştiriliyor. Örneğin, bir öğrenciye, blockchain teknolojisi sayesinde kişisel olarak ilgili belgeleri göndermek zorunda kalmayacakları için daha kısa sürede yeni bir kimlik verilebilecek.

Bu ortaklıkta Samsung, akıllı telefonlarının ve diğer cihazların çoğuna önceden yüklenmiş bir mobil güvenlik çözümü olan Knox çözümü ile verileri yönetecek. Konsorsiyum bu sistemi diğerlerinin planlarının yanı sıra akademik sertifikalar, sigorta ve eğlence parklarındaki boş zaman etkinlikleri gibi hizmetlere yaymayı da planlıyor.

Bu ayın başlarında, Fujitsu Laboratories, çevrimiçi işlemler sırasında kullanıcıların kimliğini doğrulamak için bir blok zinciri destekli sistemi açıklamıştı. Teknoloji devi Microsoft da yakın zamanda, kimlik doğrulamada büyük hacimli işlemlere uyum sağlamak için merkezileştirilmiş tanımlayıcı ağı ION’u duyurmuştu. Görünen o ki blockchain teknolojisi kimlik doğrulama alanında yoğun bir şekilde kullanılmaya devam edecek.