Güney Kore’den yerel bir gazetenin haberine göre, ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketi KT Corporation’ın sahip olduğu uydu operatörü KT SAT, Blockchain teknolojisinden faydalanmak istiyor.

Kore’nin tek uydu iletişim operatörü olan ve 50 yıldır hizmet veren KT SAT, uydu endüstrisinin mevcut sınırlarını genişletmek için Blockchain dahil olmak üzere, yeni nesil teknolojilerden faydalanmak için özel bir araştırma takımı kurdu.

2018 KT SAT Partners Day sırasında yapılan duyurunun ardından paylaşılan rapora göre, şirket Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nin (ICT) alanına giren şifre güvenliği, Blockchain ve Dinlemek deniz uydu haberleşme platformları üzerine çalışmalar yapılacak.

Güney Kore’de Blockchain yatırımları hız kesmiyor

KT SAT CEO’su Han Won-sik yapılan etkinliğin ardından konu hakkında konuşarak, şirketin yeni çağda, yeni ICT ihtiyaçlarına cevap vermesi gerektiğini belirtti.

Telekomünikasyon alanında son zamanlarda birçok gelişme yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Ekim ayında, Vietnam’ın en büyük telekomünikasyon operatörü Viettel Group’un sahip olduğu Viettel Enterprise Solutions Corporation’ın geliştirme grubu, beş yıl içinde ülkenin önde gelen Blockchain teknoloji sağlayıcısı olma planlarını duyurmuştu.

Güney Koreli diğer girişimciler ise Blockchain gelişmelerden geri kalmamak için hükümete olan baskılarını sürdürüyorlar. Yine Kasım ayı içinde, Güney Kore Barosu (Korean Bar Association), hükümete Blockchain düzenlemeleri konusunda elini çabuk tutması yönünde bir çağrıda bulunmuştu.

Hükümet tarafında ise biraz daha zamana ihtiyaç olduğu konuşuluyor. Güney Kore hükümeti, Blockchain teknolojisini iyice inceledikten sonra yasaları getirmek istiyor.