Güney Kore’nin askeri satın alma ajansı, Savunma Satın Alma Programı Yönetimi (DAPA) işletme operasyonlarını iyileştirmek için blockchain platformu geliştiriyor.

The Block’un haberine göre Dapa, bu girişim için üç ulusal savunma kurumu ile anlaşma imzaladı. Geçtiğimiz ay anlaşmaya imza atan savunma kuruluşları arasında Teknoloji ve Kalite Savunma Ajansı (DTaQ), Savunma Geliştirme Ajansı (ADD) ve Kore Savunma Sanayicileri Derneği (KDIA) bulunuyor.

Yeni blockchain platformunun askeri teçhizat tedariğini, teçhizat lojistiğini ve fonların tahsisatını iyileştirmesi bekleniyor. Ajans, belgeleme, ithalat ve ihracat onayları ve savunma hammaddelerinin yönetimi gibi birkaç ekstra kullanım senaryosunu daha değerlendiriyor.

DAPA Kıdemli Planlama ve Koordinasyon Görevlisi Kim Tae-gon konuya yönelik şunları söylüyor: “Dördüncü sanayi devriminin kilit teknolojilerinden biri olan blockchain teknolojisini, kamu hizmetini yenilemek için savunma işi hizmetine uygulamayı planlıyoruz.” DAPA bahsi geçen bu blockchain platformunu planladığını ilk olarak geçtiğimiz Nisan ayında duyurmuştu.

Blockchain teknolojisi birçok sektörde olduğu gibi savunma sanayisinin de çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için sık sık kullanılmaya başlandı. Özel sektörün yanı sıra devlet tarafından da bu alana yönelik ilgi giderek artıyor.