Hindistan’ın özel bankalarından biri olan Hindistan Federal Bankası, sınır ötesi para transferleri için Ripple’ın ağını kullanacağını açıkladı.

Ripple ile yapılan ortaklık bankanın havale ağına yeni teknolojiler uygulama adına yaptığı kapsamlı bir girişimin parçası olarak değerlendiriliyor. Hindistan Federal Bankası buna ek olarak geçtiğimiz günlerde Hindistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında para transferine imkan sunan iki yeni havale platformunu da tanıtmıştı. Bu platformlardan biri, BAE’deki yerleşik olmayan Hintlilerin, alıcının sanal ödeme adresini kullanarak döviz büroları ve bankalar aracılığıyla para göndermelerine izin vereceğini iddia ediyor.

2018’de 1,5 milyar dolar gelir elde eden Federal Bankası, Hindistan’daki para havale piyasasının yüzde 15’ini kontrol ediyor ve Blockchain gibi yeni teknolojilerin işletme payını artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor.

Banka, Ripple’ın “sınır ötesi işlemlerin daha güvenli ve kolay” olmasını sağladığını belirtti.

Ripple, sınır ötesi ödemeler konusunda sunduğu kolaylıklar sayesinde son zamanlarda küresel çapta bankalar ve ödeme kuruluşları tarafından değerlendirilmeye başladı. Ge.tğimiz Şubat ayında da Umman’ın en büyük ikinci bankası BankDhofar, Hindistan’a yapılacak sınır ötesi ödemeler için Ripple ağını kullanacağını açıklamıştı.