Nakitsiz toplum hedefine sahip ülkelerden Hindistan’da Blockchain de gündemdeki yerini koruyor. Başbakan Modi, düzenlenen Hindistan Bilim Kongresi’nde bir kez daha bu konunun önemine dikkat çekti.

Dünya ticaretindeki etkisini artırmak için pek çok çalışma yapan Hindistan’da gündemdeki konulardan biri de Blockchain. Daha önce 2018 sonlarında düzenlenen bir etkinlikte bu konuya parmak basan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, bu kez Hindistan Bilim Kongresi’nde sözlerini tekrarladı.

Hindistan merkezli Crypto News sitesinin haberine göre bu konuşma, Başbakan Modi’nin Blockchain’e dikkat çektiği dördüncü konuşma. Geçen yıl çeşitli etkinliklerde Hindistan için Blockchain’in önemine vurgu yapan Başbakan Modi, bu kez Blockchain’i büyük veri ve yapay zeka ile birlikte Hindistan’ın sağlık, tarım ve gelişim için ihtiyaç duyduğu teknolojiler arasında gösterdi.

Ülkenin bilim insanları ve mühendislerinin bu teknolojileri kullanmak için yeterli yetkinliğe sahip olduğunu aktaran Modi, konuya yakın ilgi gösterse de haberi aktaran Crypto News sitesinin editörlerine göre durum iyileştirmeye açık.

Hindistan’da bir Blockchain girişimi kurmak isteyenlerin çeşitli zorluklarla baş etmek zorunda kaldığı bilgisi verilen haberde, Blockchain odaklı girişimlerin çeşitli incelemelerden kaçınmak için kendilerini internet ya da yazılım şirketi olarak kaydettirdikleri bilgisi aktarılıyor. Bununla birlikte ülke yönetiminin kripto para düzenlemeleri konusunda pek istekli olmadığına değinilen haberde, katı düzenlemeler nedeniyle ülkedeki girişimlerin merkezlerini ve operasyonlarını Hindistan dışına çıkarttığının da altı çiziliyor.