Bloomberg’in haberine göre Hindistan hükümeti Facebook’un yeni kripto parası Libra’nın kullanımına izin verme konusunda istekli değil.

Hindistan Maliye Bakanlığı bünyesindeki Ekonomik İlişkiler Bölümü sekreteri Subhash Chandra Garg’ın ifadesine göre: “Facebook para biriminin tasarımı tam olarak açıklanmamıştır. Bu her ne ise özel bir şifreleme para birimi olacaktı ve bu bizi rahat ettiren bir şey değil.

Hindistan’da hem hükümet hem de merkez bankası kripto para birimlerine karşı mesafeli. Hindistan Merkez Bankası kripto para birimleri için çeşitli kısıtlamalar koyarken hükümet de bunların kullanımına ilişkin katı cezalar içeren bir yasa hazırlıyor.

Hal böyle olunca Facebook’un yeni kripto para biriminin de Hindistan’da kullanılmaması muhtemelen. Son açıklamalara bakacak olursak da Hindistan bu konuda olumlu bir atmadı.

Geçtiğimiz haftalarda detaylarının açıklanmasının ardından dünyanın dört bir yanından Libra’ya dair endişelerin yükseldiğini şahit olmuştuk. Birçok politikacı ve düzenleyici Libra hakkında tereddütlüyken Facebook yeni kripto para birimini, aralarında Uber, PayPal, Visa, Mastercard gibi şirketlerin de bulunduğu 27 kurucu ortakla birlikte 2020’de piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Öte yandan Hindistan gibi büyük bir pazarda Libra’nın kullanılamayacak olması Libra adına oldukça olumsuz bir gelişme olarak değerlendirebilir. İlerleyen dönemlerde iki taraftan da buna yönelik bir adım gelecek mi hep birlikte göreceğiz.