Business Line’ın haberine göre Hindistan Merkez Bankası (RBI) Ar-Ge şubesinde bankacılık için bir blockchain platformu üzerinde çalışıyor.

Habere göre birçok blockchain uygulamasına ev sahipliği yapacak olan platformun gelecek yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor. Merkez Bankası’nın Ar-Ge bölümü Bankacılık Teknolojisi Geliştirme ve Araştırma Enstitüsü’nün müdürüne göre bu platform özellikle bankalara hizmet etmek için tasarlanacak.

Hindistan Merkez Bankası blockchain teknolojisine bu denli eğilmişken kripto para birilerine karşı ise bu kadar istekli olmadı. Geçtiğimiz Nisan ayında RBI, blockchain teknolojisinin aksine özellikle kripto para birimi projelerinin, ICO’ların ve kripto borsalarının yasal düzenleme kapsamına girmesine izin vermeyeceğini belirtmişti.

Geçtiğimiz günlerde de sosyal medya devi Facebook’un, yeni kripto para birimi Libra için Hindistan Merkez Bankası ile hiç iletişim kurmadığını öğrenmiştik. Bu da Libra’nın Hindistada kullanılıp kullanılmayacağına dair soru işaretleri oluşturmuştu. Bankaların kripto para birimi ile ilgili işlemlere getirdiği yasak dolayısıyla Hindistan’da Libra kullanılamayabilir.

Hindistan’daki bankaların yanı sıra Güney Kore’de de bankalar blockchain teknolojisinin detaylarını araştırıyor. Güney Kore hükümeti de benzer bir şekilde blockchain teknolojisine ilgi duysa da kripto para birimleri ve ICO’lara karşı gönülsüz bir tavır sergiliyor.