Hindistan İnternet ve Mobil Derneği, Blockchain’in ülkede daha geniş bir kesim tarafından kullanılabilmesi için yeni bir birim kuruyor.

Blockchain teknolojisinin Hindistan’daki gelişimi ve yeni iş olanakları yaratılmasını kolaylaştırmak için, Hindistan’ın önemli sivil toplum kurumlarından biri olan Hindistan İnternet ve Mobil Derneği (IAMAI) bir çalışma başlattı.

Bu amaçla kendi içinde ayrı bir komite oluşturan dernek, mevcut fırsatları ele alarak ekosistemi daha da genişletmeyi amaçlıyor. Hindistan merkezli Economic Times’da yayınlanan habere göre yeni komitenin başkanlığını Mahindra Finance Genel Müdürü ve CEO’su Tina Singh üstlendi. DCB Bank Limited İnovasyon Direktörü Prassana Lohar da yönetimde finans sektörünü temsil eden bir diğer isim oldu.

Blockchain’in geleceğin önemli teknolojilerinden biri olduğunu ifade eden Tina Singh, bu teknolojinin ademi merkeziyet, güvenilirlik ve hesap verilebilirlik anlamında önemli katkıları olduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte Blockchain’in hükümet organları ile düzenleyici kurumlar ve şirketlerin müdahalesine ihtiyaç duyduğunu aktaran Singh, IAMAI Blockchain Komitesi’nin tüm paydaşlar arasında bir diyalog ve çalışma ortamı oluşturmak için çalışacağını ifade etti.

Kurulan komitede finans ve teknoloji dünyasından global şirketlerin Hindistan’daki üst düzey temsilcileri de bulunuyor. Komiteye danışmanlık yapan isimler arasında Mastercard, Microsoft, IBM gibi şirketlerden yöneticiler de yer alıyor.