Dünya çapında yetenekli profesyonellerin ilgisini çekmek için göç politikasını yenileyen Hong Kong, Blockchain teknolojisinde tecrübe ve uzmanlığa sahip iş gücüne sınır kapılarını açıyor.

Hong Kong hükümeti, ülkenin ekonomik açıdan kalkınması için ihtiyaç duyulan en kritik 11 mesleği içeren “nitelikli insanları ülkeye çekmek için yetenek listesi” başlıklı listeyi ilk kez yayımladı. Listede Blockchain’in yanı sıra yapay zeka, veri mühendisliği, robotik, biyometrik teknolojiler ve endüstriyel/kimya mühendisliği gibi inovasyon ve teknoloji alanında öncü meslekler yer alıyor.

Hükümet, tanıma uygun bireyler için Hong Kong’un Nitelikli Göçmen Kabul Programı (QMAS) aracılığıyla ülkeye yerleşme yolunu kolaylaştırarak bilgi birikimi ve uzmanlık sahibi profesyonelleri ülkeye çekmeyi hedefliyor. Hong Kong’un dünyanın her yerindeki yetenekli bireyleri kabul ettiğini ifade eden Hong Kong İnsan Kaynakları Planlama Komisyonu Başkanı Matthew Cheung Kin-chung, “Ülkemize getirecekleri kabiliyetleri tüm potansiyeliyle kullanıp, kariyerlerini daha da ileri taşıyabilecekler.” diye konuştu.

Neredeyse tüm ülkelerden göç kabul etmek üzere 2006 yılında geliştirilen Nitelikli Göçmen Kabul Programı, Hong Kong’un ekonomik rekabetçi yapısını güçlendirebilecek nitelikte uzmanlar için 1000 başvuruluk kotayla sınırlandırılıyor. Başvuru yapanların genel puanlama testi ya da başarı tabanlı puanlama testi altında değerlendirilmeyi kabul etmesi gerekiyor. Blockchain uzmanları, QMAS’ın genel puanlama testinde bonus puanlarla ödüllendirilecek.

Hong Kong’a göç etmek isteyenlerin ayrıca finansal bağımsızlığını ve eğitim geçmişini de kanıtlamaları gerekiyor. Temel eğitim diplomalarının yanı sıra, kendini kanıtlamış profesyoneller için özel ayrıcalıkların da yapılacağı ifade ediliyor.