İngiliz HSBC bankası Güney Kore’de Voltron isimli blockchain platformunun kullanılması için Kore bankalarıyla iş birliğine gidiyor.

Korea Times’ın haberine göre HSBC’nin bu platformu, blockchain teknolojisini kullanarak faturaların işlenmesi ve ödenmesi gib süreçleri daha hızlı hale getirecek. Platform “izinli” blockchain teknolojisini kullanacak. Bu nedenle işlem verileri, onaylanmış kuruluşlar ve katılımcılar hariç kimseyle paylaşılmayacak.

Blockchain sayesinde tmm bu süreçler için gereken süre önemli ölçüde azalacak. HSBC’nin İnovasyon Direktörü Joshua Kroeker konuyla ilgili olarak: “En büyük etki zaman konusunda olacak. Zamandan tasarruf ve şeffaflık, şirketlerin nakit akışını ve iş gücünü kontrol etmesini oldukça kolay bir hale getirecek.” ifadelerini kullandı ve Kore bankalarına ulaşarak blockchain platformlarına yönelik iş birliği yapmalarını istemek için burada olduğunu da sözlerine ekledi.

2018’in sonunda kurulan Voltron platformunun bugün 7 ortağı bulunuyor: Bangkok Bank, BNP Paribas, CTBC Holding, ING, NatWest, SEB and Standard Chartered. Kroeker, HSBC’nin hala pilot aşamasında olan bu platformunu yakında ticari olarak faaliyete sokmasını bekliyor.