Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei, İtalyan medyasına verdiği bir röportajda Çin’in de kendi kripto para birimini çıkartabileceğini savundu.

Röportaj sırasında İtalyan gazeteci Fabio Savelli, Ren’e: “Facebook’un kripto para birimi projesi olan Libra’nın, teknoloji devinin ABD hükümeti ile birlikte dünya egemenliğini korumaya çalıştığının bir işareti olduğunu düşünüyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltti.

CEO Ren ise cevabında: “Çin de Libra’ya benzer bir para birimi çıkartabilir. Neden başka birinin yayınlamasını beklemelisiniz ki? Bir ulusun gücü bir internet şirketinin gücünden daha büyüktür” ifadelerini kullandı.

Huawei’nin bir süredir aktif olarak blockchain teknolojisine yönelik fırsatları kovaladığı biliniyor. Şirket 2016 yılında Finansal Blockchain Shenzhen Konsorsiyumu’nun açılış üyesi oldu ve Linux Vakfı tarafından yönetilen Hyperledger konsorsiyumuna katıldı. 2018 yılında ise şirket, bulut platformunun üzerine inşa edilmiş olan Huawei blockchain’ine dair bir izahname yayınlamıştı.

Huawei’nin yanı sıra Çin’in Alibaba, Tencent ve Baidu gibi diğer teknoloji devleri de kendi blockchain projelerini duyurmuştu. Özellikle, Alibaba ve Tencent’in Facebook’un Libra’sına rakip olabilecek Alipay ve WeChat Pay’in ana şirketleri olduğu belirtmekte fayda var.