Sınır ötesi para transferlerinde maliyetleri ve zaman kaybını azaltmak isteyen IBM, Blockchain tabanlı ödeme sistemini piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

IBM sonunda uzun süredir üzerinde çalıştığı Blockchain tabanlı ödeme sistemi beta sürecinden çıkartarak, Blockchain World Wire adıyla piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Kurumlara odaklanan ve Stellar Blockchain ağından yararlanan Big Blue, yeni finansal sistemin “sınır ötesi ödemeleri eş zamanlı olarak tamamlayarak, kolayca çözümleyebileceğini” ifade etti.

IBM yeni sistemiyle aracı kurumlara önemli bir alternatif oluşturacak

World Wire, Ripple gibi diğer Blockchain tabanlı ödeme ağlarına benzer şekilde, bankaların geleneksel uluslararası ödeme sistemlerinin karmaşık ve maliyetli yapısından uzaklaşmayı hedefliyor. IBM’in açıklamasına göre, World Wire sistemi Blockchain ile gönderilen kripto paraları kullanarak, sınır ötesi ödemeler için gerekli olan bankacılık işlemlerini ikame edecek.

Sistemin işleyiş biçimi ise şu şekilde; bankaların mevcut sistemlerine entegre edilen World Wire API kullanılarak, A bankasındaki para birimi dijital bir varlıkla değiştiriliyor. Daha sonra, ikinci bir para birimine dönüştürüleceği B bankasına iletiliyor. Tüm işlem ayrıntıları ise Blockchain üzerine kaydediliyor.

Böylece IBM, Blockchain üzerine sürdürdüğü araştırmalarından birini daha sonuçlandırma aşamasına gelmiş oldu. Kısa zaman önce iPR Daily tarafından yapılan bir araştırmada IBM, 89 patent başvurusuyla, Alibaba’nın (90) ardından dünyanın en çok patent başvurusunda bulunan ikinci kurumu olmuştu.