IBM, gıda tedarik zincirindeki karmaşıklığı ortadan kaldırmak ve verimi artırmak amacıyla kurduğu, blockchain teknolojisi destekli IBM Food Trust platformunu Avustralya’da kullanılmaya başladığını açıkladı.

Avustralya’nın en büyük et satıcılarından Thomas Foods International ve ülkede 50’den fazla mağazası bulunan Drakes Supermarket, IBM Food Trust hizmetini kullanacak. IBM’in bu çözümü sayesinde paydaşlar, yiyeceklerin bütün yaşam döngüsünü gerçek zamanlı olarak takip edebilecekler.

Gıda tedarik zincirinde görünürlük ve hesap verebilirlik oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanan IBM Food Trust, sunduğu bu şeffaflık ve izlenebilirlik sayesinde sorunlu yiyeceklerin tespit edilmesi ve yiyeceklerin israf edilmemesine yardımcı oluyor. Ayrıca satıcılar, bu teknoloji sayeside yiyeceklerin kaynağını, sağlıklı olup olmadığını merak eden tüketiciler için detaylı bilgiler sunabiliyor. Böylelikle her iki taraf da yiyeceklerin güvenirliliği konusunda endişe duymadan alışverişlerini tamamlayabiliyorlar.

IBM Avustralya ve Yeni Zelanda’da Blockchain’den sorumlu yönetici Rupert Colchester konuya yönelik: “Şeffaflık ve izlenebilirlik artık birçok sektör için kritik bir önem taşıyor. Blockchain teknolojisinin gıda izlenilebilirliği konusunda oyun değiştirecek potansiyele sahip bir teknoloji olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.