A sign hangs from a branch of Banco Santander in London, U.K., on Wednesday, Feb. 3, 2010. Banco Santander announce FY earnings tomorrow. Photographer: Simon Dawson/Bloomberg via Getty Images

IBM ve İspanyol ticari bankası Banco Santander, blockchain ve büyük veri teknolojilerine yönelik beş yıllık bir küresel teknoloji anlaşmasını açıkladı.

Yaklaşık 547 milyon pound değerinde olan anlaşma, Santander Group’un şirketin iş stratejisinde teknoloji ve dijital yeteneklerinde önemli rol oynayan esnek ve modern bilişim teknolojilerinin gelişmesine yardımcı olacak.

Santander, IBM’in yapay zeka, blockchain ve büyük veri gibi teknolojileri ile beraber hizmetler ve uygulamalar yelpazesini önemli ölçüde genişletebilir. Şirketin bütün bu teknolojileri gelişmiş güvenlik çözümleriyle destekleniyor. Örnek olarak Santander, yapay zeka içeren kullanıcı deneyimini geliştirmek, şube danışmanlık uzmanlığını artırmak ve çalışanlarının verimini yükseltmek için IBM Watson’ı kullanacak. Buna ek olarak Santander, IBM DevOps çözümleri ve IBM API Connect gibi yeni veya güncellenmiş uygulamaları ve dijital hizmetleri hızlı bir şekilde geliştirmek, yinelemek veya piyasaya sürmek üzere birçok teknolojiyi kullanıyor.

Bu yılın başlarında; Ford Motor Company, Huayou Kobalt, IBM, LG Chem ve RCS Global blockchain teknolojilerini uygulayarak küresel çapta kobalt madeninin tedarik zincirine şeffaflığı getirmek için bir araya gelmişti.