İspanya’nın mevcut iktidar partisi Blockchain’i meclise getirdi. Hazırlanan yasa tasarısı kamu yönetimindeki pek çok süreci Blockchain ile yönetmeyi kapsıyor.

Blockchain’in en önemli avantajlarından biri olan “doğrulama” sektör bağımsız ve işlevsel bir nitelik kazanmasını sağlıyor. Henüz bu teknoloji kamu tarafında çok aktif kullanılmasa da İspanya önemli bir başlangıca imza atabilir.

Cointelegraph’ın haberine göre İspanya’daki mevcut iktidar partisi Partido Popular’dan 133 milletvekili, Blokchain’i kamu yönetiminde kullanmak üzere bir yasa tasarısı hazırladı. 22 Haziran’da İspanya Kongresi’ne sunulan tasarı 26 Haziran’da Kongre’nin resmi web sitesinde de yayınlandı.

Henüz diğer partilerden görüşlerin alınmadığı tasarı aslında ülkedeki ilk resmi Blockchain girişimi değil. Şubat ayında yine Partido Popular milletvekilleri Blockchain teknolojisi kullanan şirketlere “vergi indirimi” yapılmasını gündeme getirmişti.

Mart ayında ise ülkedeki bir diğer siyasi parti olan Ciudadanos, kripto paralarla çalışanların gerekli bilgileri ülkedeki vergi dairelerine aktarmalarını sağlayacak yeni kurallar teklif etmişti. Yine mart ayında ise bir diğer parti olan PSOE, kripto para birimlerinin diğer ülkelerde nasıl düzenlemelere tabi olduğunun incelenmesi için bir çalışma başlatmıştı.

Ülkede bu girişimlerin ne kadarı yürürlüğe girer şimdiden bilmek mümkün değil. Ancak Blockchain ve kripto paralar için partiler üstü bir görüş birliği olduğunu söylemek olası görünüyor.