İsviçre, Blockchain sektörünün varolan finansal kanunlarıyla uyum içinde olması için çalışmalara başlıyor. Federal Konsey tarafından yayınlanan raporda, Blockchain ve dağıtık defter teknolojieri gibi yeni teknolojiler için finans yasalarında ufak düzenlemelere ihtiyaç olduğu belirtildi. 2016 yılında Blockchain düzenlemelerine başlayan ülkenin Blockchain’e verdiği önem büyük.

Konsey ilk olarak ülkenin güvenlik kanunlarında kripto paraların yasal kesinliğini iyileştirmeye yönelik bir değişiklik talep etti. Merkezi olmayan kayıt defterindeki bir girdi, bilgiyi ilgili kişiler için erişilir kılarak bir menkul kıymete benzer sahiplik sağlıyor. Bu nedenle menkul kıymetlere benzer bir yasal etkiyi bu girdiye uygulamak mantıklı görünüyor.

Konsey iflas işlemlerinde ise kripto varlıkları, borçluların toplam mülkünden ayırmak istiyor. Ancak ülkenin varolan borç icra ve iflas yasası bu ayrımın yapılabileceği konusunda yeterince açık değil. Konsey ise ilgili taraflar için yasal kesinliğin büyük bir ihtiyaç olduğunu belirterek, yasada değişiklik yapılmasını önerdi.

Devlet organı ayrıca Blockchain sektöründeki altyapı sağlayıcıları için yeni bir yetkilendirme sınıfı yaratılmasını ve finansal piyasa altyapısı yasası üzerinde de buna göre değişiklikler yapılmasını önerdi. Talep edilen değişikliklerin ne olduğu henüz netleşmiş olmasa da güvenlik ve türevleriyle ilgili olacağı tahmin ediliyor.

Coindesk’in haberine göre konsey ayrıca ülkenin kara para aklamayı önleme yasasına ilişkin olarak, mevzuatın kripto para ve ICO’ları koruma konusunda yeterli olduğunu, varolan yasadaki genel ilkelerin kripto varlıklara da uygulanabileceğini belirtti. Konseye göre mevcut yasa üzerinde büyük bir değişiklik yapmaya gerek yok.

İsviçre Blockchain düzenlemelerine 2016 yılında, Federal Maliyet Departmanı’nın FinTech düzenleme planları kapsamında başlamış, ülke geçenlerde de Blockchain firmalarına esnek FinTech lisansı sağlayacağını duyurmuştu.