İsviçreli bir gıda üreticisi, geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir basın açıklamasına göre, deniz ürünlerini izlemek için Ethereum (ETH) Blockchain’ini kullanarak bu alanda bir “ilk” olmayı başardı.

1923’ten beri faaliyet gösteren Gustav Gerig AG, müşterilerin Blockchain teknolojisini kullanarak orkinosların kaynağını izleyebilmeleri için, küresel ton balığı pazarlama şirketi Pacifical c.v. ile ortaklık kurdu.

Bu kapsamda müşterilerin üretim tarihi, orkinosun cinsi ve hatta balığı yakalamak için kullanılan tekneye kadar her şeyi öğrenmelerini sağlayacak özel bir QR kod oluşturulacak.

Gıda sektöründe büyük Blockchain dönüşümü sürüyor

Sitemin üzerine kurulacağı Blockchain uygulaması, kurumsal olarak tasarlanmış merkezi olmayan uygulamalar hazırlayan Tayland firması Atato tarafından sağlanıyor.

Özellikle gıda sektöründe tedarik zincirinin hızla Blockchain’e dönmesi, şeffaflık ve güven için büyük bir adım olarak görülüyor. Tüm dünyada tavuk üretiminden pirinç tedariğine kadar birçok farklı gıda sektöründe Blockchain uygulamaları kullanılıyor.

Blockchain konusunda önde gelen ülkelerden biri olan İsviçre, sunduğu imkanlarda dünyanın dört bir yanındaki Blockchain geliştiricilerinin ilgisini çekiyor. Bankacılık ve finans denince ilk akla gelen şehirlerden biri olan Zürih’in yakınında bulunan Zug, FinTech ve Blockchain dünyasını derinden etkiliyor. Bir zamanlar tarım ve ağır sanayi odaklı bir ekonomiye sahip olan Zug, bugün Blockchain ve kripto ekosisteminde faaliyet gösteren pek çok şirkete ev sahipliği yaparak “kripto vadi” adıyla anılıyor.

Yapılan son hesaplamalara göre, İsviçre bu sayede oldukça zengin bir girişim ekosistemine sahip oldu. Laboratuvarlar, kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılarla birlikte İsviçre’de 430’dan fazla Blockchain odaklı kurum yer alıyor.