???????????????????

Blockchain teknolojisinin enerji sektöründeki uygulmaları giderek artıyor. Avustralyalı Power Ledger firmasının çözümleri Japonya’da şebekeye güç verecek.

Avsutralya merkezli Power Ledger, paylaşımlı güneş enerjisi sistemleri ve ekipmanları sağlıyor. Ancak bu ürünleri cazip kılan şirketin çözümlerini blockchain temelli tokenize edilmiş enerji ticareti platformu olarak sunması.

Sistem mevcut akıllı sayaçlarla; apartmanlar, işletmeler ve sosyal yapılar arasında P2P (eşler arası) enerji alım satımını kolaylaştırıyor. Tüm tarafların güneş enerjisi panelleri ile ürettikleri elektrik, şebeke içinde blockchain altyapısı ile kayıtları tutularak tüketicilere ulaştırılıyor. Şirket Avustralya’daki büyüme sürecinin ötesinde hareket etmek istediği için Japonya’da faaliyet gösteren Sharing Energy Company ile ortaklık kuruyor. Ortaklığın ilk pilot projesi, Kansai, Chubu ve Kyushu bölgelerinde 100 noktadan oluşan güneş panelleri ile gerçekleşecek. Projenin gelecek yılın sonuna kadar yaklaşık 55.000 noktaya ulaşması hedefleniyor.

Fukushima’dan sonra Japonya, enerji tedariği için yenilenebilir kaynakları önceliklendireceğini açıklamıştı. Blockchain altyapısı sayesinde şebekeye verilen enerji miktarı, tüketicilere aktarılan miktar ve tüketim verileri anlık olarka kayıt altına alarak herkesin şebekeden en fazla verim ve optimum maliyetler ile işlem yapması, güvenilir şekilde, mümkün kılınabiliyor.