Japonya Finansal Hizmetler Kurumu, kripto paralara yönelik ciddi saldırıların ardından sektörün kendi özdenetimini güçlendirecek kararlar aldı.

Japonya’da kripto para borsalarına yönelik yaşanan saldırı olayları hükümeti de önlem almaya zorladı. Reuters’in haberine göre Japonya Finansal Hizmetler Kurumu’nun (FSA) aldığı kararlar müşteri varlıklarını korumak, kara para aklamayı önlemek ve operasyonel talimatlar devreye alma haklarını kapsıyor. Bu kapsamda Japonya Sanal Döviz Borsası Derneği, polisle doğrudan iş birliği halinde olacak ve Japon polisi, ihlal durumlarında doğrudan müdahale edebilecek.

Alınan kararları yorumlayan dernek yetkilileri ise müşterilerin daha fazla güven duyduğu bir sektör oluşturmak için daha fazla çaba göstereceklerini açıkladı.

Geçen yıl Japonya kripto para birimi değişimlerine yönelik düzenlemeleri devreye alan ilk ülke olmuştu. Bu kapsamda kripto para borsalarına FSA’ya üyelik mecburiyeti getirilmişti.

İsim vermemekle birlikte bazı FSA yetkilileri, kripto varlık sektörünün büyümesini istemekle birlikte daha sıkı kurallara tabi olması gerektiğine yönelik görüşler paylaşmıştı.

Ülkede halen yetki belgesi almış 16 kripto para borsası bulunuyor. Bununla birlikte son onay 2017 Aralık’ta verilmişti. FSA yetkilileri bu durumu, “Onay sürecini daha katı koşullara tabi tuttuk, eskiye oranla daha fazla ayrıntıya bakıyoruz.”  sözleriyle yorumluyor.